O instytucji - Z kart historii Gminnej Biblioteki Publicznej w Raciążku
Z kart historii Gminnej Biblioteki Publicznej
w Raciążku
W 1950 roku z inicjatywy Gminnej Komisji Oświaty i Kultury na mocy Dekretu o Bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi z 1946 roku, utworzono Gminną Bibliotekę Publiczną w Raciążku, którą usytuowano w budynku Urzędu Gminy przy ul. Zamkowej 62. W latach 1951 - 1978 na pełnym etacie kierownikiem biblioteki była pani Anna Przeździęk. Zainicjowała ona działalność kulturalno-oświatową. Organizowała różne konkursy, występy i spotkania autorskie. Powstało w tym czasie również wiele punktów bibliotecznych mieszczących się między innymi w: Konstantynowie, Niestuszewie, Nowym Ciechocinku, Otłoczynie, Podolu, Siarzewie, Sierzchowie, Słońsku, Turznie, Turzynku, Wołuszewie, Wygodzie, które z biegiem lat w związku z nowym podziałem administracyjnym przeszły do innych gmin, bądź ze względów finansowych przestały istnieć. Należy podkreślić, że głównie znajdowały się one w domach prywatnych, a rolą ich było promowanie czytelnictwa.
Zgodnie z Instrukcją Ministra Kultury i Sztuki z dnia 6 marca 1955 roku, aż do grudnia 1972 roku Gminna Biblioteka Publiczna stała się Gromadzką Biblioteką Publiczną. Od stycznia 1973 roku zostaje ponownie Gminną Biblioteką Publiczną. Lata 1976 - 1982 są smutnym czasem dla Biblioteki. W związku z przeniesieniem gminy do Nieszawy, biblioteka w Raciążku staje się filią Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nieszawa. W 1982 roku staraniami grupy społeczników, Raciążek staje się ponownie Gminą, a biblioteka - Gminną Biblioteką Publiczną. W tym momencie rozpoczyna pracę punkt znajdujący się w Zakładzie Leczniczo – Opiekuńczym w Raciążku.
Od 2008 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Raciążku jest Samorządową Instytucją Kultury, posiadającą osobowość prawną.
Od początku istnienia Biblioteki jej księgozbiór znajdował się w różnych budynkach na terenie gminy. Najpierw z Urzędu Gminy przeniesiono go do Remizy Strażackiej, a następnie do budynku mieszczącego się przy ulicy Rynkowej 7. Później pomieszczenia swojego domu udostępnili państwo Kwaśniewscy na ulicy Zamkowej, a stamtąd księgozbiór przeniesiono do Domu Nauczyciela przy ulicy Szkolnej 5. Od roku 1974, aż do dnia dzisiejszego Biblioteka mieści się przy ulicy Wysokiej 4.
Zgodnie ze statutem Biblioteka jest instytucją kultury służącą rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych, kulturalnych, edukacyjnych i informacyjnych mieszkańców gminy Raciążek, dlatego też bierze ona czynny udział we wszelkiego rodzaju spotkaniach, imprezach kulturalnych i okolicznościowych, które w dużym stopniu mają na celu upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, a są to między innymi: gry i zabawy, konkursy, wycieczki, działalność wystawiennicza, spotkania z ciekawymi ludźmi. Są to imprezy organizowane bezpośrednio przez Bibliotekę, albo przy jej współudziale.
W ramach swojej działalności Gminna Biblioteka Publiczna w Raciążku współpracuje z bibliotekami innych sieci, z jednostkami gminy, instytucjami, stowarzyszeniami, parafią, a także z organizacjami pozarządowymi, które pozwalają instytucji korzystać ze środków zewnętrznych.